Organizace Euro NCAP, která testuje bezpečnost nových aut prodávaných v Evropě, chce ve svém hodnocení začít zohledňovat i způsob ovládání nejdůležitějších funkcí. Pokud výrobce příliš propadne dotykovým displejům, nebude mít šanci získat nejvyšší ocenění.
Kdyby měla mít dnešní chytrá auta na každou ze stovek funkcí tlačítko či jiný ovladač, vypadalo by to v jejich interiéru jako v kokpitu raketoplánu. Moderní displeje umožňují pohodlný přístup k online službám, aplikacím v telefonu nebo praktickým nastavením. Daní za to jsou zvýšené nároky na pozornost řidiče, protože často nestačí jen letmý pohled či dotek po paměti.
Aby se dotykové ovládání nerozšířilo i tam, kde už by jeho přínosy byly na úkor bezpečnosti, plánuje Euro NCAP automobilkám nastavit mantinely. Od ledna 2026 bude vyžadovat fyzické ovladače pro kritické funkce, aby testovaný model mohl získat pětihvězdičkové hodnocení. Ředitel strategického vývoje Euro NCAP Matthew Avery uvedl, že organizace již o svém záměru informovala automobilky a ty její iniciativu podporují.
Displeje ano, ale s mírou
Nejprve má být dotykové ovládání zapovězeno směrovkám, stěračům, klaksonu, varovným světlům a systému eCall, doporučení se tedy netýká komfortních funkcí. Seznam nicméně ještě není definitivní a není vyloučeno, že se v dalších vlnách bude rozšiřovat. Hlavně tak ale Euro NCAP výrobcům i veřejnosti vysílá silný signál, že je nezbytné nad touto problematikou přemýšlet a nevhodná ergonomie může být velkým terčem kritiky.
Hyundai dlouhodobě patří mezi automobilky, které přítomnost ovladačů v interiéru hájí. Například interiér modernizovaného Tucsonu, který přebírá hlavní designové prvky od nové Kony, sofistikovaně kombinuje velké displeje s výraznými mechanickými prvky.
Pružně reaguje i na přání zákazníků a vylepšený IONIQ 5 tak například dostal na středovou konzoli nová tlačítka pro ovládání nejčastěji používaných funkcí, jako je vyhřívání sedadel a volantu, a tlačítka na volantu jsou ergonomičtější, jak můžete srovnat na fotografiích původní a nové verze:
Požadavky organizace Euro NCAP sice nejsou závazné, vysoké hodnocení v jejích testech je však pro automobilky otázkou prestiže a pro mnoho zákazníků hraje klíčovou roli při výběru nového vozu. Institut tak pomáhá určovat, jaké vlastnosti jsou v automobilovém světě považovány za základ bezpečnosti a testované systémy se časem stávají součásti povinné výbavy dané zákonem.