Pro řidiče

Pneumatiky ani baterie nepatří do popelnice. Odevzdejte je zdarma

Kde všude můžete odevzdat použité pneumatiky či autobaterie a jakými pravidly se takzvaný zpětný odběr řídí? Seznamte se s možnostmi, jak se jednoduše zbavit nebezpečných odpadů ze svého auta a pomozte snížit dopady jeho používání na životní prostředí.

Vyhazovat staré pneumatiky a autobaterie do směsného komunálního odpadu nebo dokonce do přírody je nejen protizákonné a velice nezodpovědné, ale hlavně zbytečné. Výrobci autobaterií a pneumatik mají totiž ze zákona povinnost vybírat je od lidí zpět. Není pro to potřeba udělat nic víc, než je odvézt na jedno z tisíců míst po celé republice, která najdete v každé větší obci.

Jak zpětný odběr funguje?

  • Takzvaní koneční uživatelé, tedy motoristé, mohou pneumatiky i všechny typy autobaterií odevzdávat zdarma.
  • Nezáleží na tom, od koho je původně koupili, o jakou jde značku či druh. Vrátit se dají bez omezení kdekoliv.
  • Místo pro zpětný odběr je ze zákona zřízeno v každé obci s pověřeným úřadem, ve větších městech pak v každém obvodě nebo části.
  • Reálně je síť ještě hustší, míst pro zpětný odběr je v České republice přibližně 4000. Typicky jde o autoservisy, pneuservisy či sběrné dvory.

Kdy mě mohou s pneumatikami a bateriemi odmítnout?

  • Pokud obsahují jiný přidaný odpad.
  • Pokud jsou kontaminovány nebo závažně poškozeny, takže ohrožují zdraví.
  • Pokud jejich množství přesahuje kapacitu daného místa.
  • Pokud vzhledem k množství, typu či jiným okolnostem lze mít důvodné podezření, že se nejedná o odpad od konečného uživatele.

Kde najdu mapu míst, kam mohu odpad odvézt?

Odhaduje se, že každý rok je celosvětově vyprodukována až miliarda odpadních pneumatik a na trh Evropské unie se uvede přibližně 800 000 tun automobilových baterií a akumulátorů. Použité pneumatiky lze přitom opakovaně využít pro výrobu nových nebo jiných výrobků a zpětné získávání olova, lithia, kobaltu a dalších látek obsažených v autobateriích pomáhá ochraně přírody i zajištění surovin pro další výrobu. Jsou tak důležitou součástí oběhového hospodářství.

Pro představu, v roce 2019 bylo v České republice zpětně odebráno přes 70 000 tun pneumatik (z celkového množství 95 000 tun) a 19 000 tun autobaterií (z 22 000 tun), takže zpět do oběhu byly navráceny tři čtvrtiny veškeré produkce. Tento podíl navíc postupně roste.

Související příspěvky
Pro řidiče

Stát přispěje na elektromobil až 300 tisíc. Radíme, jak na to

4 Mins read
Letos v březnu odstartuje nová dotační výzva s názvem Záruka Elektromobilita. Firmy, ale i drobní podnikatelé a živnostníci mohou díky ní za výhodných podmínek…
Pro řidiče

Nová pravidla pro řidiče: Na co si dát pozor v roce 2024

4 Mins read
V průběhu loňského a na počátku letošního roku začala platit celá řada novinek pro řidiče a majitele aut. Ubylo byrokacie a v…
Pro řidiče

Nový benzín E10 přichází do Česka. Otázky a odpovědi

4 Mins read
Takzvaný Natural 95 ve stávajícím složení s označením E5 začalo od začátku roku 2024 na čerpacích stanicích nahrazovat nové palivo E10 s až dvojnásobným…